
Sandomierz
Sandomierz i okolice to doskonały pomysł na weekend. Poniżej mała galeria zdjęć. Zachęcamy do odwiedzenia urokliwy i magicznego Sandomierza nazywanego często “małym Rzymem” z racji tego, że jest położony na siedmiu wzgórzach.
Sandomierz. Polska. Co zobaczyć.
Dawno dawno temu, gdy do Polski wkroczyły tatarskie wojska, wielu ludzi straciło swych bliskich podczas ich częstych i krwawych napadów na wsie i miasta. Jedną z osób, której zabito całą rodzinę była młoda sandomierzanka – Halina Krępa. Dziewczyna postanowiła zemścić się za wszelką cenę. Gdy po raz kolejny wrogie wojska zbliżyły się pod mury Sandomierza, Halina przedostała się do obozu nieprzyjaciela. W obozie opowiedziała, że mieszkańcy Sandomierza pohańbili ją i chce się im odpłacić. Dziewczyna zaproponowała, że przeprowadzi ich podziemnymi korytarzami, których jest dużo pod miastem. Tatarski wódz nie ufał dziewczynie i wysłał z nią na początek maleńki oddział zwiadowców. Zwiadowcy potwierdzili, że dziewczyna mówi prawdę, ale że korytarze są na tyle skomplikowane, że sami nie są w stanie drugi raz ich przejść. Przywódca najeźdźców tym razem zdecydował, że pójdą wszystkie wojska. Dziewczyna znowu ich poprowadziła, ale tym razem prowadziła ich w kółko wśród labiryntu podziemnych korytarzy. Gdy wszyscy Tatarzy znikli pod ziemią, wtajemniczeni mieszkańcy Sandomierza zasypali wejścia do podziemi. Wszyscy Tatarzy zginęli. Zginęła też dzielna Halina. Do dziś dzień jej duch przechadza się po sandomierskich podziemiach. Tak mówi jedna z wielu legend o Sandomierzu, który jest świetnym miejscem na ciekawy weekend w Polsce.
Urokliwy i magiczny Sandomierz nazywany jest często “małym Rzymem” z racji tego, że jest położony na siedmiu wzgórzach. Sandomierz jest podzielony przez Wisłę na część lewobrzeżną, która mieści się na wysokiej skarpie oraz prawobrzeżną w Kotlinie Sandomierskiej.

XIV wieku Kazimierz Wielki zdecydował się postawić w miejsce warownego grodu murowany zamek połączony w tym okresie najprawdopodobniej z murami miasta. W 1525 zamek został przekształcony renesansową rezydencję. W 1656 wysadzony przez wycofujących się Szwedów. Z całego zamku na dzień dzisiejszy ostało się jedynie skrzydło zachodnie.


W centralnym punkcie sandomierskiego rynku znajduje się XIV wieczny gotycki ratusz zbudowany na planie kwadratu z ośmioboczna wieżą. W XVI wieku ratusz został rozbudowany i i udekorowany renesansową attyką, wieża została dobudowana w XVII wieku.

Wokół Ratusza. na planie czworokąta. ulokowane zostały renesansowe kamieniczki kryte ceramiczną dachówką. Budynki były wznoszone od XV w. i do dnia dzisiejszego zachowały wiele detali architektonicznych z czasów budowy.


Brama Opatowska jest jednym z głównych zabytków Sandomierza. Wzniesiona w 1362 r. przez Kazimierza Wielkiego jako jedna z czerech bram. Do czasów dzisiejszych zachowała się tylko ta jedna, uważa się też, że była najwyższą z bram. Brama ma wysokość około 32 metrów i została wybudowana bez fundamentów. Jest jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich. Brama jest udostępniona dla zwiedzających. Schodami wewnątrz można wejść na samą górę i podziwiać okolicę.








Będąc w Sandomierzu warto zakupić unikatową biżuterię wykonaną z krzemienia pasiastego. Kamień jest charakterystyczny dla Ziemi Sandomierskiej i regionu Świętokrzyskiego. W mieście znajdziemy wiele wyjątkowych galerii, które specjalizują się w wyrobach z tego kamienia.
Najnowsze komentarze