
Stepanakert. Wiza, dojazd, nocleg.
Jak dojechać do Górskiego Karabachu z Erywania. Wiza – jak uzyskać oraz gdzie nocować. Przydatne i praktyczne informacje.
[:pl]Nasz samolot w Erywaniu wylądował około godziny 4.00 nad ranem. Parę minut po 5.00 byliśmy na dworcu autobusowym bezskutecznie szukając jakiegoś połączenia do Stepanakert. Marszrutki kursują w tamtym kierunku, lecz nie o tak wczesnej porze, natomiast o każdej godzinie w Armenii znajdzie się taksówkarz, który chętnie nas zawiezie w każde miejsce tego kraju. Przyjechaliśmy tutaj tylko na 4 dni i nie było nas stać na marnowanie czasu. Może i krótko, ale tym razem to były nasze drugie odwiedziny tego kraju, chcieliśmy uzupełnić nasze braki z ostatniej wizyty i dodatkowo zobaczyć Górski Karabach.
Po dłuższych negocjacjach z kilkoma kierowcami znajdujemy w naszym odczuciu dosyć dobrą ofertę gdzie za cenę 60 usd przemierzyliśmy 350 km w czasie około 5,5 godziny.
Droga do Stepanakertu jest bardzo malownicza.


Dla zainteresowanych podaję namiary na taksówkarza – Pana Roberta. Mówi po rosyjsku, ale jego córka zna angielski więc pewnie nię będzie problemu aby się porozumieć.
Po około 4 godzinach dojeżdżamy do granicznego punktu kontrolnego. Na wjazd nie potrzebujemy wizy, natomiast jest ona niezbędna do opuszczenia Karabachu. Na posterunku granicznym zostaliśmy poinformowani, że wizę trzeba uzyskać w MSZ w Stepanakert, dostajemy również adres.
Czytałem, że wizę można wyrobić w Erywaniu, ale później o i tak trzeba ja potwierdzić w Stepanakrercie więc jest to bez sensu.
Adres placówki, w której wyrabiamy wizę oraz warunki jej otrzymania znajdziecie na zdjęciu j.n..

Link do zdjęcia w dużej rozdzielczości: kliknij tutaj
MSZ znajduje się na głównej ulicy, ciężko tam nie trafić.

Gdzie spać?
Podobno hotele w Stepanakert są dosyć drogie. W MSZ zapytaliśmy się co nam polecili budżetowego i otrzymałem nazwy dwóch hoteli:
Akhtamar i Menua. Oba hotele są obok siebie. Dotrzec tam jest niesamowicie łatwo. Będąc w MSZ należy udać się piechotą ulicą w dół aż do ronda i skręcić w lewo, wtedy od razu ukaże się Wam jeden z hoteli. Ceny to 5000 AMD za pierwszy z hoteli i prawdopodobnie 7000 AMD za drugi. Prawdopodobnie ponieważ pierwszy był pełny i korzystaliśmy z Akhtamar.

Kilka administracyjnych informacji o Karabachu i stolicy
Oficjalna nazwa: Republika Górnego Karabachu
Stolica: Stepanakert (53,5 tyś mieszkańców)
Referendum w sprawie niepodległości: 10.12.1991
Proklamacja niepodległości:
Konstytucja: 10.12.2006
Prezydent: Bako Shahayan od 2007r.
Karabach jest podzielony na siedem regionów administracyjnych:Askeran, Martakert, Martouni, Shahoumyan, Shoushi, Kashatagh.
Obszar:12 tyś km kw.
Ludność Karabachu (2013r.) 145 tyś
Język urzędowy: Ormiański
Karabach graniczy z Armenią, Iranem oraz Azerbejdżanem
Średnia roczna temperatura 10,5 C
Najchłodniejsze miesiące Styczeń, Luty. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec.
Kwiecień 2017
Na koniec wyłączenie odpowiedzialności czyli mały disclaimer:
Zgodnie z informacją, która widnieje na polskiej stronie polskiego MSZ wjeżdżając do Górskiego Karabachu nie jesteście objęci opieką dyplomatyczną.
Najnowsze komentarze