
Ceny w Peru
Dla poszukiwaczy krajów gdzie ceny sa zdecydowanie niższe niż u nas, Peru niestety nie będzie mekką. To nie Azja gdzie zazwyczaj wkraczamy do raju cenowego ani zachodnia Europa gdzie portfel prosi o łaskę. Ceny są zbliżone do tych
[:pl]Ceny w Peru.
Dla poszukiwaczy krajów gdzie ceny sa zdecydowanie niższe niż u nas, Peru niestety nie będzie mekką. To nie Azja gdzie zazwyczaj wkraczamy do raju cenowego ani zachodnia Europa gdzie portfel prosi o łaskę. Ceny są zbliżone do tych, które mamy w Polsce. Niestety zbliżone w ten sposób, że jest trochę drożej, ale na szczęście niewiele poza biletami do miejsc turystycznych, które są relatywnie dużo droższe niż u nas. Ceny podaliśmy w lokalnej walucie.
Istotną kwestią są pieniądze i formy płatności. Najlepiej wziąć ze sobą dolary amerykańskie lub euro z funtami tez nie powinno być problemu. Pamiętajcie, że banknoty muszą być w bardzo dobrej kondycji. Warto udać się do banku i poprosić kasjera o najlepsze banknoty jakie ma. W Internecie przed wyjazdem wyczytałem również informację, że w przypadku dolarów seria CB jest niewymienialna. Myśmy wzięli ze sobą dolary i wymieniliśmy je w dużej mierze w Limie w kantorze. Kurs na lotnisku jest niestety jak to w większości lotnisk bywa jest fatalny. Trzeba wymienić tylko aby dojechać do hotelu. W mieście nasze kroki skierowaliśmy najpierw do banku, ale jak zaczęliśmy sprawdzać ceny to były miejscami gorsze niż na lotnisku. Ostatecznie wymieniliśmy w kantorze po uczciwej cenie. Odnośnie kart płatniczych. Warto mieć ze sobą w celach awaryjnych. Należy wziąć ze sobą Visę, Mastercard często nie jest uznawany. Niestety przy korzystaniu z karty sklepy doliczają sobie prowizję za użycie karty. Najwyższa prowizja z jaką się spotkaliśmy to 12,5 %. Odnośnie wypłat z bankomatu to czytałem (osobiście nie korzystaliśmy z bankomatu), że przy korzystaniu z bankomatu są wysokie prowizje, ograniczona suma jaką można pobrać (podobno 300 lub 400 sol), zaś karta użyta więcej niż 3 razy nawet z poprawnym pinem będzie zatrzymana przez bankomat ze względów bezpieczeństwa…. Na szczęście mieliśmy ze sobą dość gotówki, która pokryła większość naszych wydatków ma miejscu. Ceny w Peru można negocjować. Średnio 15-25 procent w zależności od usługi. Myśmy targowali w szczególności: noclegi, przejazdy autobusowe (naprawdę trzeba to targować!!), pamiątki, taksówki itp. Poniższe ceny (oprócz jedzenia) po wytargowaniu:
Jedzenie – ceny w Peru
– Coca Cola 0,5l 3 2,5 – 3 sole – Inca Cola 0,5l 2.2 sola – to taka nasza oranżadka robiona przez Coca Colę, bardzo popularny napój w Peru, cóż kto co lubi…,
– lokalny napój z kukurydzy 0,5 sola,
– danie obiadowe w Limie 6 sol (street food),
– mała kanapka na ulicy 1,2 sol,
– duża kanapka w knajpce 6-7 soli,
– obiad w lokalnej jadłodajni 10-15 soli,
-obiad w restaracji dla turysty – drożej niż w Warszawie na Starówce…
-woda 2l 4 sole -puszka tuńczyka 7 soli,
– krążek ananasa 1 sol,
-piwo 0,6 litra w sklepie : 8 soli,
-0,5 litra Pisco (lokalna wódka/bimber): 25 soli.
Pisco
Wyspy Islas Ballestas wraz parkiem na pustynie: 43 sol
Hotel: 50 soli
Huacachina
Rajd pustynny dwu godzinny 30 soli, jedna godzina 25 soli (zdecydowanie polecamy 2 godziny)
Tuk-Tuk z Ica do Huachachina 5/6 soli, Taxi 7/9 soli
Rysunki z Nazca
Wieża widokowa: 3 sole (trzeba wysiąść po drodze do Nazca jadąc np. z Ica)
Lot samolotem: 60- 100 usd. W Paracas widzieliśmy ogłoszenie na stacji przewoźnika Cruz Del Sur oferującego przeloty samolotem nad Nazca w cenie 75 dolarów. W cenę był wliczony transport.
Arequipa
Pensjonat: 50 soli.
Taxi do centrum z przystanku autobusowego: 7 soli.
Wstęp do Klasztor Zakonnic: 40 soli.
Katedra- otwarta najprawdopodobniej tylko podczas nabożeństw była za darmo.
Kanion Colca: 100 soli, ale za ostatni obiad musieliśmy dopłacić bo nie był w cenie. W zasadzie warto dopłacić, na miejscu obiad kosztował 30 soli.
Wstęp do Kanionu Colca: 70 soli.
Puno i okolica
Nocleg 40 i 35 Wyspy Uros: 10 prom +5 wstep na wyspę, przejażdżka łodzią dla chętnych ekstra 15 soli.
Riksza w Puno do Colectivo na Sillustani: 2 sole.
Wstep do Sillustani: 15 soli.
Wstep do mauzoleum w Lampie: 10 soli.
Cusco
Noclegi w Cusco są zdecydowanie droższe, czasem nawet bardzo drogie. Sugerowałbym wcześniejszą rezerwację. Taxi na autobus do Santa Maria: 5 soli
Machu Picchu
Hotel Aquas Calientas: 60 soli
Woda w Machu Picchu 0,5 litra: 8 soli
O Machu Picchu postaramy się napisać osobny artykuł. Jak najsprawniej i najtaniej dojechać.
Noclegi w Peru
Z noclegami nie ma najmniejszego problemu oprócz Limy i Cusco. Ceny bardzo budżetowe zaczynają się od 35 soli. Za 60 soli można mieć znośny pensjonat. W Limie polecamy nocleg w dzielnicy Barranco, która wydaje się być rozsądna cenowo i nie ma obaw o bezpieczeństwo i jest tam dość ładnie. W Limie odradzamy nocowanie w centrum ze względu na możliwe kradzieże i napady!!!
Przejazdy – ceny w Peru
Autobus Peruvipbus: Lima Ica – 42 sole.
Autobus Ica Pisco: 5 soli
Autobus Nasca – Arequipa 70 soli.
Minibus Arequipa – Puno 30 soli.
Puno Cusco autobus sypialny firmy Transviza 40 soli.
Autobus Cusco – Santa Maria 15 soli
Colectivo Santa Maria – Hydroelektrica 12 soli.
Colectivo Hydroelektrika – Santa Teresa 5 soli.
Santa Teresa – Santa Maria 10 soli.
Santa Maria Ollantayambo 15 soli. (unikać w drodze powrotnej autobusu Ampay).
Najnowsze komentarze