Jaskinie Szkocjańskie – Co zobaczyć w Słowenii

Mieliśmy do wyboru jedną z dwóch jaskiń do odwiedzenia Postojna lub Szkocjańskie. Po analizie kilku wpisów na blogach doszliśmy do wniosku, że decydujmy się na Szkocjańskie. Mając ograniczony czas trzeba jakoś wybierać rzeczy do obejrzenia. Najlepiej to robić kierując się opinią osób, które odwiedziły dane miejsca.

Wstęp do Szkocjańskich to 16 euro za osobę dorosłą. Można wybrać zwiedzanie, które nie obejmuje jaskiń tylko park wokół jaskiń na zewnątrz. Nie po to jednak przyjechaliśmy do jaskiń aby nie wejść do jaskini 🙂 Można kupić bilet na jedno i drugie, ale w mojej ocenie nie ma to specjalnie sensu. Po wyjściu z jaskiń jest sporo bezpłatnego zwiedzania na zewnątrz.

 

Jaskinie Szkocjańskie

 

Zdjęć samych jaskiń niestety nie znajdziecie tutaj ponieważ fotografowanie w środku wymaga specjalnych zezwoleń, który oczywiście ja nie posiadałem. Z drugiej strony może to i dobrze, bo jaskinie są na tyle piękne, że trudno byłoby zrobić takie zdjęcia, które wyrażałyby ich wspaniały charakter. Zwiedzanie trwa jakieś 1,5 – 2 godzin w określonych godzinach w zależności od pory roku, więc warto zapoznać się ze zdjęcie powyżej. Same jaskinie były dla nas czymś niesamowitym. Jeżeli oglądaliście “Władcę Pierścieni” to widok wnętrza jaskiń może nasuwać na myśl właśnie ten film. Z samego początku zaczynamy oglądać zwykłą jaskinię. Stalaktyty, stalagmity itd. Jednak po jakimś czasie dochodzimy do ogromnej jaskini, która zapiera dech w piersiach. Podwodna rzeka, wodospad, prawdziwy kanion pod ziemią. Będzie też i klimatyczny mostek wysoko pod ziemią. Musicie to zobaczyć.

Jaskinie Szkocjańskie – Co zobaczyć w Słowenii

 

 

 

Po wyjściu z jaskiń przewodnik proponuje wybranie jednej z dwóch samodzielnych tras, które zaprowadzą Was do parkingu. Polecam wybranie tej dłuższej ponieważ będziecie mieli okazję delektować się kolejnymi niesamowitymi widokami jakie przygotowała matka natura.

 

Jaskinie Szkocjańskie – Co zobaczyć w Słowenii

Jaskinie Szkocjańskie – Co zobaczyć w Słowenii

Po wyjściu na górę szukajcie drogowskazu na view point. Jest tam jeden z piękniejszych widoków jakie miałem okazję kiedykolwiek zobaczyć w moim życiu. Zmierzając do “view point” nie starajcie się zawrócić myśląc, że wydaje Wam się, że już zobaczyliście wszystko. Prawdziwy widok jest tylko i wyłącznie w jednym miejscu oznaczonym jako “view point”

Niestety zrobienie tam zdjęcia jest bardzo problematyczne. Załamania światła, dużo cieni, ale mam nadzieję, że choć trochę Was zachęcę.

Jaskinie Szkocjańskie – Co zobaczyć w Słowenii

Jaskinie Szkocjańskie – Co zobaczyć w Słowenii

  • Fantastyczne, niezapomniane miejsce 🙂 Bardzo mi się tam podobało 🙂

    • Niestety nie pozwalali robić zdjęć w srodku 🙁

      • No cóż, akurat tu rozumiem że trzeba to chronić. Na szczęście na stronie internetowej mają dosyć dobre zdjęcia, można sobie poprzypominać 😉

        • Moglby byc problem gdyby się uzywało lampy blyskowej (co pewnie standardowo ludzie by robili). W przypadku profesjonalnych zdjec tylko statyw i dlugi czas naswietlania takze zadnej szkody nie czynisz. Wystarczy zabronić używania lampy błyskowej.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij